Spinraza 12 mg/5 ml 1 Vial Fiyatı 2024 • Güncel Fiyatlar

Spinraza 12 mg/5 ml 1 Vial Fiyatı

76 / 100

Spinraza İlaç Nedir?

Spinraza ilaç, ABD’li ilaç şirketi Biogen tarafından pazarlanan oldukça önemli bir ilaçtır. SMA hastalığı sebebiyle Türkiye’de onaylı ve SGK tarafından ücreti karşılanabilen tek ilaçtır.

Spinraza 12 mg 5 ml 1 Vial Fiyatı

Spinraza 12 mg 5 ml 1 Vial Fiyatı

Bu ilaç aynı zamanda ilk FDA onaylı tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. SMA hastalığı adına geliştirilen bu ilaç yüzde yüz tedavi imkânı sunamamaktadır. İçeriğindeki Nusinersen etken maddesi sayesinde tedavi sağlanmaktadır. Bu anlamda Spinraza ilaç ne işe yarar ve Spinraza tedavisi nasıl olur ilgi çekmektedir.

SMA hastalarının ilaç tedavi masraflarının fazla olduğu dünyaca bilinmektedir. Bu nedenledir ki Türkiye’de geri ödemesiz sunulan Spinraza ilaç fiyatı nedir, merak edilmektedir.

Spinraza İlaç Ne İşe Yarar? (Nisan 2024)

SMA hastalarında var olan SMN2 genini aktive etmek amaç edinilmiştir. Bu gen olması gerekenden daha az bir miktarda protein üretmektedir. O sebeple Spinraza ilacı kullanımı ile ek takviye tavsiye edilir.

İlaç antisensoligonükleotididir ve bu doğrultuda SMN geliştirmeye odaklıdır. Gende var olan ekleme hataları tedavi etmek amaçlı kullanılmaktadır. Bu tedavi yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kimi zaman, nusinersen olarak da isimlendirilmektedir.

Spinraza neden pahalı, nasıl uygulanır, SMA nedir, Spinraza yan etkileri var mıdır veya bu tedavide Spinraza kriterleri nelerdir ailelerin merak ettiği noktalardandır.

SMA Hastalığı Nedir? (Nisan 2024)

Kişilerde gen bozukluklarına bağlı olarak fark edilen ve hayatında çeşitli akşamlarda sorun yaratan bir hastalıktır. Ne yazık ki bu hastalık ölümcül bir hastalıktır.

Ölümcül bir hastalık olmasının temel sebeplerinden bir tanesi de tedavi edilemiyor olmasıdır. Ancak yine de günümüzde bu konu üzerine çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Hastalığın seyrini değiştirebilir ölçüde ilaçlar tasarlandı. Bu ilaçlar içerisinde onay alabilen yalnızca üç tip ilaç bulunmaktadır.

Türkiye şartlarında bu ilaçlardan sadece Spinraza ilaç, SGK tarafınca geri ödemeli bir şekilde karşılanmaktadır. Bu nedenledir ki sosyal medya platformlarında ilaç ve ilaç destekli tedavi konusunda bağış kampanyaları düzenlenmektedir.

Spinraza Tedavisi Nasıl Olur? (Nisan 2024)

Spinraza ilaç sayesinde SMA hastalığının tedavisinde bir yol izlenebilmektedir. Hastalık adına Spinraza Türkiye şartlarında geri ödemesiz sunulabilen tek ilaçtır. Bu tek ilacın da tedavi şekli bir hayli zordur.

Bebek, çocuk ve yetişkinlerin zorluklar çektiği bu tedavideki amaç SMN genini hareketlendirmektir. Buradaki protein değerlerini arttırmak gereklidir. Sırtın belli bir noktasından omurilik sıvısına enjeksiyon yapılarak tedavi başlanmış olunur. Peki, Spinraza nasıl uygulanır?

Spinraza Nasıl Uygulanır? (Nisan 2024)

Spinraza Türkiye kapsamında SMA hastalığında en çok kullanılan ilaçtır. Her yaş ve her tür SMA için uygun görülür ve FDA onaylıdır.

Sırtın alt kısmından beyin omurilik sıvısına ulaştıran intratekal (IT) enjeksiyon ile ilaç enjekte edilir. Tedavideki bu işlemin ilk iki ayına “yükleme dozu” ismi verilmektedir. İki ay sonunda ise 4 ay arayla olmak üzere “bakım dozu” takviyesi yapılır. Bunun dışında bu ilaç tedavisi kişinin ömrü boyunca sürecektir.

Ancak bu ilacın kullanımı için de elbette ki Spinraza kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterlerin detaylarını ise en iyi bilecek kişi doktorlardır. Hasta ile ilgili elde edilen bilgiler ve veriler doğrultusunda kriterler değerlendirilir. Bu doğrultuda tedaviye başlanır, devam edilir.

Spinraza Yan Etkileri Nelerdir? (Nisan 2024)

Spinraza kullananlar çeşitli yan etkilere maruz kalabilir. Nusinersen (Spinraza) daha çok alt solunum yolları enfeksiyonlarında yan etki yaratmaktadır. Ateş, tıkanan bağırsak hareketleri, kusma, sırt ağrısı ve özellikle enjekte sebebiyle bel sonrası delinme sendromu etkileri görülebilmektedir.

Aynı zamanda daha ciddi yan etkilere maruz kalma durumu da olabilir. Bunlar; çeşitli kanama komplikasyonları ve böbreklerde ölüme kadar ulaşabilen hasarlar meydana gelebilir.

Spinraza İlacı Fiyatı Nedir? (Nisan 2024)

Spinraza ilaç fiyatı diğer ilaçlara oranlar normalde oldukça pahalı bir ilaçtır. Spinraza Türkiye sınırlarında SGK ile geri ödemeksizin hastalara temin edilebilmektedir.

2020 senesi verilerine göre “Spinraza 12 Mg/5Ml 1 VIAL” ilacının fiyatı 73 bin avroya kadar düşürüldü. Yine bu düşüş ilacın halen pahalılığını göstermektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Spinraza kullananlar çeşitli yan etkilere maruz kalabilir. Nusinersen (Spinraza) daha çok alt solunum yolları enfeksiyonlarında yan etki yaratmaktadır. Ateş, tıkanan bağırsak hareketleri, kusma, sırt ağrısı ve özellikle enjekte sebebiyle bel sonrası delinme sendromu etkileri görülebilmektedir.

Spinraza ilaç sayesinde SMA hastalığının tedavisinde bir yol izlenebilmektedir. Hastalık adına Spinraza Türkiye şartlarında geri ödemesiz sunulabilen tek ilaçtır. Bu tek ilacın da tedavi şekli bir hayli zordur.

Spinraza Türkiye kapsamında SMA hastalığında en çok kullanılan ilaçtır. Her yaş ve her tür SMA için uygun görülür ve FDA onaylıdır. Sırtın alt kısmından beyin omurilik sıvısına ulaştıran intratekal (IT) enjeksiyon ile ilaç enjekte edilir. Tedavideki bu işlemin ilk iki ayına “yükleme dozu” ismi verilmektedir. İki ay sonunda ise 4 ay arayla olmak üzere “bakım dozu” takviyesi yapılır. Bunun dışında bu ilaç tedavisi kişinin ömrü boyunca sürecektir.


Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap