Dexday Fiyatı Ne Kadar? Zararları Nelerdir? 2024 • Güncel Fiyatlar

Dexday Fiyatı Ne Kadar? Zararları Nelerdir?

80 / 100

Dexday fiyatı ne kadar? ve Dexday 50 mg fiyatları ve zararları hakkında tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar..

Dexday İlacı Nedir?

dexday nedir

dexday nedir

Dexday ilacı, genel anlamda ağrı kesici olarak hastalara reçete ile sunulan bir ilaçtır. İlaç; baş ağrısı, regl ağrısı, eklem ve romatizma rahatsızlıkları gibi geçici ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır.

Dexday, tablet formunda olup daha çok hap kullanamayan ya da hap yutmakta güçlük çeken kişiler kullanmaktadır. Suda eriyen formda olması pek çok yaştaki kişiye de hitap etmektedir. Pek çok temel ağrıyı gidermede kullanılan ilaç, 20 – 30 efervesan tabletler şeklinde satılmaktadır.

Bu kadar kapsamlı bir ilaç olan Dexday ilacı ne işe yarar ve tam olarak hangi alanlarda kullanılmaktadır? Kimler nasıl kullanmalıdır?

Dexday Ne İşe Yarar?

Dexday, daha çok kas ve iskelet ağrılarında kullanılan ağrı kesici formdaki bir ilaçtır. Ketoprofen içeren NSAİİ grubuna ait bir ağrı kesicidir. Bu sayede insan vücudunun pek çok noktasına etki etmektedir.

dexday ne işe yarar

dexday ne işe yarar

Dexday ne işe yarar, nasıl kullanılır ve içerisinde kaç tane çözünebilir tablet bulunmaktadır? Tüm soruların cevabı burada!

 • Eklem ağrısı
 • El ve ayak şişmesi
 • El ve ayak şişmesi neticesinde oluşan ağrı ve his kaybı
 • Regl ağrısı
 • Kas ağrısı
 • İskelet ve omurga ağrısı
 • Diş ağrısı
 • Yüksek derecede ateş
 • Romatizmal ağrı ve bu romatizma neticesinde iltihaplanmada bu ilaç kullanılabilmektedir.

Dexday Baş Ağrısı İçin Kullanılır Mı?

Dexday ilacı baş ağrısı ve baş dönmesi gibi sorunlara iyi gelmektedir. Özellikle hafif atlatılabilen migren sorunlarına iyi gelmektedir. Bu nedenle kişilerin sıklıkla kullandığı bir ilaç niteliğindedir.

Unutulmaması gereken bir nokta var ki hiçbir ilaç durduk yere kullanılmamalıdır. Mutlaka bir doktor önerisi ve kontrolünde ilaç kullanılmalıdır.

Dexday Nasıl Kullanılır?

Doktor kontrolünde kullanılması gereken Dexday nasıl kullanılır ve kimler kullanabilir? Tok karnına, yemekten sonra, 12 saat ara ile kullanılan 50 mg’lık hapı bir bardak suya (150 ml) atıp erimesini beklemelisiniz.

Oral yoldan kullanılan bu ilacı günlük en fazla 75 mg doz halinde kullanılması gerekmektedir. Ayrıca dexday kullandıktan sonra yatar pozisyona geçilmemelidir. En az 15 – 20 dakika dik pozisyonda oturulmalıdır. Bunun nedeni mide ekşimesi ve bulanmasını azaltmaktır. Gerekirse ilaçtan sonra süt ya da mide asit dengeleyici bir ilaç kullanılabilir.

Dexday ilacı kullanımındaki bu püf noktalar mide kanaması, mide reflüsü ya da ülseri gibi rahatsızlıkları önlemektedir. Diğer önemli bir nokta ise; vücutta herhangi bir ağrı olmadan ilacın kullanılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde midede yan etki komplikasyonları oluşabilir.

Dexday Zararları Nelerdir?

dexday zararları nelerdir

dexday zararları nelerdir

Her ilaçta olduğu gibi kontrolden çıkan ilaç kullanımları ve yanlış tedaviler kişilerde yan etkilere sebep olabilmektedir. Dexday zararları da aşağıdaki gibidir.

 • Kadınlarda doğurganlığı engellemektedir. Öyle ki hamile kalmak isteyen kişiler hiçbir şekilde Dexday ilacı kullanmamalıdır. Hatta kısırlık testi verecekseniz eğer bu ilacı kullanarak gereksiz yere vücuda NSAİİ yüklemesi yapmamalısınız.
 • Uzun süreli kullanımlarda mide ülseri ve mide kanaması gibi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Bunun için mide koruyucu kullanılabilir.
 • Sigara ve alkol ile birlikte kullanımda mideye oldukça zarar vermektedir.
 • Kafa karışıklığına sebep olabilir.
 • İştahsızlık, uykusuzluk ve mide bulantısı etkilerini kişilerde yaratabilir.

Dexday Fiyatı Ne Kadar? (Temmuz 2024)

 • Dexday 50 mg 20 Efervesan Tablet: 41.97 TL’dir.
 • Dexday 50 mg 30 Efervesan Tablet: 55.69 TL’dir.

Bu ilaçların kesinlikle eczaneden alınması gerekmektedir. Güvenilmeyen ve reçete istemeyen yerlerden Dexday ilacı alınması sağlınızı riske atabilir.

Ürün Fiyatı
Dexday 50 mg 20 Efervesan Tablet Fiyatı 13.61 TL
Dexday 50 mg 30 Efervesan Tablet Fiyatı 35.69 TL

Sıkça Sorulan Sorular

Dexday ilacı baş ağrısı ve baş dönmesi gibi sorunlara iyi gelmektedir. Özellikle hafif atlatılabilen migren sorunlarına iyi gelmektedir. Bu nedenle kişilerin sıklıkla kullandığı bir ilaç niteliğindedir.

Doktor kontrolünde kullanılması gereken Dexday nasıl kullanılır ve kimler kullanabilir? Tok karnına, yemekten sonra, 12 saat ara ile kullanılan 50 mg’lık hapı bir bardak suya (150 ml) atıp erimesini beklemelisiniz.

Bazı aranma kelimeleri: Dexday 50 mg nedir ne işe yarar,DEXDAY 100 mg Fiyatı,Dexday ne ise yarar,DEXDAY 50 mg Fiyatı 2021,DEXDAY Fiyat 2020,Dexday devlet karşılıyor mu,DEXDAY reçeteli Fiyatı,DEXDAY 50 mg Fiyatı 2020.

Bu makalede yazılanlar sadece bilgi amaçlıdır. İlacı satın almadan ve kullanmadan önce mutlaka aile hekimize veya en yakında hastaneden yardım alınız. Fiyatlar editörler tarafından sürekli güncellenecektir. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.


Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap