2024 Bomonti Bira Fiyat ve Alkol Oranı Nedir? • Güncel Fiyatlar

Bomonti Bira Fiyat ve Alkol Oranı Nedir?

83 / 100

Bomonti Nedir? (Haziran 2024)

Bomonti, İstanbul Şişli’de 1890 yılı zamanlarında İsviçreli Bomonti Kardeşler tarafından kurulmuş bir bira fabrikasıdır. İsmini kurulduğu semtten alan bir biradır. Osmanlı İmparatorluğu zamanıyla birlikte modern bira üretimi gelişmesiyle birlikte ilk bira üretim tesisi yeridir. Bomonti Bira Fabrikası sahibi, Efes Pilsen’dir.

Bomonti, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin kurulduğu alanda yer almaktadır. Nüfusunu Gürcü ve Ermenilerin oluşturduğu bu alanda, Gürcüler tarafından yapılan ve halen günümüzde yapısını koruyan bir kilise de bulunmaktadır. Zamanla değişen Bomonti alanı, son dönemlerde oldukça dikkat çeken bir yer haline gelmiştir.

Her ne kadar 1840 yıllarından önce biranın var olduğu söylenilse de, birahaneler bu dönemde açılmaya başlanmıştır. İsviçreli Bomonti kardeşler tarafından kurulan bu fabrika, 1934 yılında Tekel Bayiileri’ne geçmiştir. Yıllar geçtikçe fabrika büyüdü ve çeşitli alanlarda birçok ünite kuruldu.

Tekel yönetimine giren Bomonti, çok uzun bir zaman sonra Efes Pilsen tarafından satın alınmıştır. Tüm satışlar güzel giderken belli olmayan bir nedenden dolayı 1991 yılında üretim durdurulmuş ve Bomonti Bira Fabrikası boşaltılmıştır. Fabrika binası ve arsasını “İçtaş İnşaat” satın almıştır ve 2010 yılında bu arsada yeni bir otel projesine başlanmıştır. 2015 yılı itibariyle bina eğlence merkezi olarak kullanılmaktadır.

BOMONTİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR? (Haziran 2024)

Bomonti çeşitleri kendi arasında farklı içeriklere sahip olmaktadır. Aşağıdaki listelemede Bomonti Bira çeşitlerinin açıklamalarına göz atabilirsiniz.

Bomonti Black Bira

Dört farklı arpa ve çeşitli buğday maltının harmanından oluşturulmuş stout tarzı bir biradır.

Bomonti Red Ale Bira

Bira sevenlerin oldukça hoşuna giden bir özellik olan yoğun köpüklü Bomonti Red Ale, orta gövdeli bir şişeden oluşması da ergonomik açıdan da bir zevk oluşturmaktadır. Karamel, kavruk malt ve şerbetçi otu aromalarından oluşan metalik bir koku burnunuza gelmektedir.

Bomonti Fabrika Bira

Arpa maltından üretilen, yoğun köpüklü ve canlı bir lagerdir.

Bomonti Filtresiz Bira

Arpa, buğday ve yulaf maltları ile mayşelenmiş ve eser miktarda dahi olsa çeşitli şerbetçiotları kullanılmıştır.

Bomonti Filtresiz IPA Bira

Diğer Bomonti Bira çeşitlerine göre oldukça karışık bir formüle sahiptir. Arpa, yulaf ve buğday maltları mayşelenmiş ve Galaxy, Enigma, Mosaic ve Citra olmak üzere 4 farklı şerbetçiotu kullanılmıştır. Butik bira sevenlerinde hoşuna giden bu tat yeni bir tat olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bomonti birası genel anlamda bulanık, saman sarısı bir bira olarak görünmektedir. Köpük açısından oldukça göz boyamakta ve Bomonti her ne kadar kalıcı olmayan bir köpüğe sahip olsa da yine de bira sevenler tarafından ilgi çekmektedir. Burnunuza gelecek olan yoğun narenciye kokusu, çam kozalağı ve reçine gibi taze bitki kokuları içinizi ferahlatırken diğer bir yandan da burnunuzun açılmasına yardımcı olmaktadır.

BOMONTİ ALKOL ORANI NEDİR? (Haziran 2024)

Efes tarafından üretilen Bomonti, alkol oranları ile de oldukça merak uyandıran bir konudur. Bomonti Birasının genel anlamda araştıracak olursanız alkol oranının %4.8 olduğu bilgisiyle karşılaşacaksınızdır. Sizin için Bomonti’nin alkol oranlarını detaylandırdık ve bir liste oluşturduk.

  • Bomonti Fabrika Bira: 33cl şişede bulunan alkol oranı % 4.8’dir.
  • Bomonti Fabrika Bira: 50cl şişede bulunan alkol oranı da % 4.8’dir.
  • Bomonti Filtresiz Bira: Yukarıda bahsettiğimiz diğer Bomonti Bira çeşitleri ile aynı alkol oranına sahiptir. % 4.8 gibi bir alkol oranı bulunmaktadır.
  • Bomonti Red Ale Bira: 30 cl şişede bulunan alkol oranı % 5.3’tür.
  • Bomonti Black Bira: 50 cl şişede bulunan alkol oranı % 4.5’dir.
bomonti bira fiyatları

bomonti bira fiyatları

Güncel Bomonti Fiyat Listesi (Haziran 2024)

Bomonti bira fiyatı şişe bira veya kutu birasının depozitolu ve depozitosuz fiyatı ya da cl oranına göre oluşturulan fiyatını merak edenler için de bir liste oluşturduk. 2024 senesine göre oluşturulmuş güncel Bomonti Birası fiyatlandırması aşağıdaki gibidir.

 

Bomonti İpa Depozitosuz Şişe Bira Fiyatı (Haziran 2024)

33 cl – 16 TL

Bomonti Depozitosuz Şişe Bira Fiyatı (Haziran 2024)

50 cl – 15 TL

Bomonti Depozitolu Şişe Bira Fiyatı (Haziran 2024)

50 cl – 14 TL

Bomonti Filtresiz Kutu Bira Fiyatı (Haziran 2024)

50 cl – 16 TL

Bomonti Filtresiz Depozitosuz Şişe Bira Fiyatı (Haziran 2024)

50 cl – 16 TL

Bomonti Red Ale Depozitosuz Şişe Bira Fiyatı (Haziran 2024)

33 cl – 15 TL

Bomonti Black Depozitosuz Şişe Bira Fiyatı (Haziran 2024)

33 cl – 15 TL

Sizlere ufak bir ipucumuz var. Bira gibi alkollü içecekler tükettiğiniz zamanların ertesi günü baş ağrısı veya herhangi bir sersemlik durumuyla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız eğer, ayran ve bir maden suyunu karıştırarak içmeyi deneyebilirsiniz. Afiyet olsun!

Sıkça Sorulan Sorular

Bomonti, İstanbul Şişli’de 1890 yılı zamanlarında İsviçreli Bomonti Kardeşler tarafından kurulmuş bir bira fabrikasıdır. İsmini kurulduğu semtten alan bir biradır. Osmanlı İmparatorluğu zamanıyla birlikte modern bira üretimi gelişmesiyle birlikte ilk bira üretim tesisi yeridir. Bomonti Bira Fabrikası sahibi, Efes Pilsen’dir.

Efes tarafından üretilen Bomonti, alkol oranları ile de oldukça merak uyandıran bir konudur. Bomonti Birasının genel anlamda araştıracak olursanız alkol oranının %4.8 olduğu bilgisiyle karşılaşacaksınızdır. Sizin için Bomonti’nin alkol oranlarını detaylandırdık ve bir liste oluşturduk. Bomonti Fabrika Bira: 33cl şişede bulunan alkol oranı % 4.8’dir. Bomonti Fabrika Bira: 50cl şişede bulunan alkol oranı da % 4.8’dir. Bomonti Filtresiz Bira: Yukarıda bahsettiğimiz diğer Bomonti Bira çeşitleri ile aynı alkol oranına sahiptir. % 4.8 gibi bir alkol oranı bulunmaktadır. Bomonti Red Ale Bira: 30 cl şişede bulunan alkol oranı % 5.3’tür. Bomonti Black Bira: 50 cl şişede bulunan alkol oranı % 4.5’dir.

Bomonti bira fiyatı şişe bira veya kutu birasının depozitolu ve depozitosuz fiyatı ya da cl oranına göre oluşturulan fiyatını merak edenler için de bir liste oluşturduk. 2021 senesine göre oluşturulmuş güncel Bomonti Birası fiyatlandırması aşağıdaki gibidir. Bomonti İpa Depozitosuz Şişe Bira: 33 cl – 16 TL Bomonti Depozitosuz Şişe Bira: 50 cl – 15 TL Bomonti Depozitolu Şişe Bira: 50 cl – 14 TL Bomonti Filtresiz Kutu Bira: 50 cl – 16 TL Bomonti Filtresiz Depozitosuz Şişe Bira: 50 cl – 16 TL Bomonti Red Ale Depozitosuz Şişe Bira: 33 cl – 15 TL Bomonti Black Depozitosuz Şişe Bira: 33 cl – 15 TL


Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap