Altının Gram Fiyatı Nasıl Belirlenir? 2024 • Güncel Fiyatlar

Altının Gram Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Altının Gram Fiyatı Nasıl Hesaplanır? Nasıl Belirlenir?

Son yıllarda çok değişken bir yapıya giren altın fiyatları altını olan ya da altına yatırım yapmak isteyenlerin yakından takip ettiği yatırım araçlarındandır. Altına yatırım yapacak ya da altını olan bir kişinin altının gidiş hatısını bilmesi için altının gram fiyatının ne şekilde hesaplandığını ve altının gram fiyatının neye göre belirlendiğini bilmesi gerekiyor. Gram altının fiyatının dolar bazında nasıl etkilendiğini, dolardaki artış ve düşüşlerin altının gram fiyatını ne şekilde etkilediğini bilmek için öncelikle altının gram fiyatının nasıl hesaplandığını bilmeniz gerekiyor. Bunun için sizlere ayrıntılı olarak altının gram fiyatının nasıl hesaplandığını göstereceğiz.

Altının Gram Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Altının Gram fiyatı TL olarak görülsede, ONS fiyatı üzerinden hesaplanır. ONS fiyatıda her zaman dolar olarak belirlenir. Yani, Gram fiyatını ONS ve dolar belirlemektedir. ONS altın olarak 31,1 grama tekabül eder. ONS’un dolar fiyatı üzerinden TL ye çevrilmesi ardından 1 gram fiyatının bulunması gerekmektedir. Gram fiyatının bulunması için formül şöyledir;

ONS Fiyatı / 31,1 = 1 Gram altının dolar fiyatıdır. Dolar kurunu TL ye çevirerek Gram altının TL fiyatını bulabilirsiniz. Yani, (ONS Fiyatı / 31,1) X Dolar TL Kuru = Altının Gram fiyatı.

Şu anda altının ONS fiyatı 1,097 dolar ve dolar TL kuruda 2,75 TL olarak düşünülür ve hesaplanırsa. Bu fiyatlarda doğrultusunda gram fiyatı bulalım.

Altının Gram Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

(ONS Fiyatı / 31,1) X Dolar TL Kuru = Altının Gram fiyatı

1097 / 31,1 X 2,75 = 97 TL olarak bulunur.

97TL gram fiyatı olarak hesapladık. Gördüğünüz gibi gram fiyatı oldukça kolay şekilde hesaplanabiliyor. Yalnız, alış satış fiyat olmakla birlikte genellikle bankalar gram fiyatı 97TL ise alış fiyatı 97 TL satış fiyatı 97,50 TL olarak 50 kuruş alış ve satışlarda fark uygulamaktadır. Eğer gram altının fiyatını dolara cinsinden hesaplamak istersenizde şu formulü uygulayabilirsiniz.

(ONS Fiyatı / 31,1)= Altın gram fiyatı dolar cinsinden.

1097 / 31,1 = 35,27 dolardır.

Zaten yukardaki formülde doları TL kuruna çevirirseniz yani 1 gram altının 35,27 dolar olarak kabul eder ve TL cinsinden bulmak isterseniz 97 TL sonucunu elde edebilirsiniz.


Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap