Taksi Plaka Fiyatları 2023 • Güncel Fiyatlar

Taksi Plaka Fiyatları

72 / 100

Taksi Plakası Nedir? (Aralık 2023)

Artan işsizlik oranları ile birlikte insanların en sık kullandığı ulaşım araçlarından birisi olan taksiler sayesinde kişiler iş imkânı bulabilmektedir. Öyle ki, taksi plakası satın alarak yatırım yapma fırsatı yakalayan çok fazla kişi bulunmaktadır.

T harfi başlangıcı ile karşımıza çıkan taksi plakaları, kullanım alanlarına uygun şekilde bir durağa bağlı kalan ya da bağımsız olarak da çalışan taksiciler bulunmaktadır. Bu sarı renkli ticari araçları kullanmak isteyen müşteriler durakları telefonları ile arayarak veya direklerde bulunan butonlara basarak kendilerine en yakın taksiciyi bulundukları konuma çağırabilmektedirler.

Yatırım aracı olarak oldukça karlı bir iş olan taksi plakası satın alma işi, daha sonraki satışlarda yatırımcılara büyük kar oranları sunmaktadır. Alıp ve satmak dışında alınan taksi plakalarını kiralama işlemleri de oldukça büyük bir kar sağlamaktadır.

Belirlenmiş bir tempo ile çalışıldığında ciddi oranda büyük bir gelir elde edilebilecek olan taksi plakası genellikle metropol merkezlerinde iş görmektedir. Ayrıca yüksek kira getirisi sayesinde deyim yerindeyse köşeyi dönme fırsatı elde edilebilir. Elbette ki bu kar oranları taksilerde görev yapan kişilere göre farklılık gösterebilmektedir.

Eğer ki bir kişi kendi taksisi ile sefere çıkar ve bu kişi düzenli olarak iş yapar ise büyük gelirler elde edebilir. Çünkü gider masrafı anlamında sadece yakıt, temizlik ve bakım gibi alanlara para ayrılması gerekecektir. Bunun dışında artan para ise direkt olarak kişinin kendi cebine girecektir.

taksi plaka fiyatları

taksi plaka fiyatları

Taksi Plakası Nasıl Alınır? (Aralık 2023)


Taksi plakası nasıl alınır
, sorusunun cevabı çok basit. Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından alınan bir başvuru formuyla taksi plakası satın alma veya kiralama işlemleri başlamaktadır. Belirlenen plakalı aracın satın alınması adına çeşitli beyanlarda bulunulur. Motorlu araç tecilini açıklayan belge ve trafik belgesinin orijinaliyle birlikte adli sicil kaydı el altında bulundurulur.

Bağlantılı olunan meslek odası kaydı alınır ve şoförlük mesleğini gerçek anlamda tercih edildiğinin beyanı açıkça yapılır. Ayrıca taksici olmak için en düşük B sınıfı olmak üzere bir sürücü belgesi olmalıdır. İkametgâh, cüzdan fotokopisi ve borç kaydı belgeleri de tamamlandıktan sonra taksi plakası satın alma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Taksi Plakalarının Kiralanışı (Aralık 2023)


Resmi olarak belirlenen bir sayı olan 17 bin küsur üstü resmi taksiler, müşterilerin rahat ve güvenli bir şekilde seyahat etmesini amaçlamaktadır. İkinci el taksi kiralama veya satın alma imkânları da mümkündür.İstanbul’da 0 km ayarında bir taksi plakası kiralamak için sarı taksi plakası olduğunu belirtmek adına plakaların ilk harfinde T harfinin bulunması zorunludur. Bu özel plakalara sahip olmak için belirli bir ücret karşılığında satın almanız gerekmektedir.

Taksi Plaka Fiyatları Nedir? (Aralık 2023)

2021 senesi içerisinde gerekli merciiler tarafından belirlenen taksi plaka fiyatları ne olur ise bütün dönem için o fiyat geçerliliğini korur. Eğer ki sizler de taksi plakası almak istiyorsanız önceden belirlenen taksi plaka fiyatları hakkında bilgi edinmekte fayda vardır.

ticari taksi plaka fiyatları

ticari taksi plaka fiyatları

Ticari Taksi Plaka Fiyatları (Aralık 2023)

Ticari taksi plakası almak için İçişleri Bakanlığından onay alınması gerekmektedir. Ticari taksi plaka fiyatları  satın alması dışında aylık işletme olarak tanımlanan kiralanması için de önem arz etmektedir. Bu fiyatlar; 155.000 TL’den 2.000.000 TL gibi geniş kapsamlı bir fiyat aralığına sahiptir.

İstanbul Taksi Plaka Fiyatları (Aralık 2023)

İstanbul içerisinde bir taksi plakasına sahip olmak isteyen kişiler en az 1.6 milyon lirayı kenarda biriktirmeleri gereklidir. Plakayı satın aldıktan sonra yatırım yaparak yüklü bir kazanca çevirmek de olasıdır.

İstanbul Merkez’de sarı taksi alış fiyatları 1.950.000 TL, kırmızı taksi alış fiyatları 1.150.000 TL ve dolmuş taksi alış fiyatları ise 1.250.000 TL’dir.

Taksi Borsa Plaka Fiyatları (Aralık 2023)

İstanbul’da taksi borsa plaka fiyatları aylık kiralamaya bakıldığında 8.500 TL kira getirisi getirmektedir. Sarı plakaya ve 34 plakalı sarı taksilere yatırım yapmak isteyen kişiler bu gelir gider oranlarını göz önünde bulundurmalıdırlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Ticari taksi plakası almak için İçişleri Bakanlığından onay alınması gerekmektedir. Ticari taksi plaka fiyatları  satın alması dışında aylık işletme olarak tanımlanan kiralanması için de önem arz etmektedir. Bu fiyatlar; 155.000 TL’den 2.000.000 TL gibi geniş kapsamlı bir fiyat aralığına sahiptir.

İstanbul içerisinde bir taksi plakasına sahip olmak isteyen kişiler en az 1.6 milyon lirayı kenarda biriktirmeleri gereklidir. Plakayı satın aldıktan sonra yatırım yaparak yüklü bir kazanca çevirmek de olasıdır. İstanbul Merkez’de sarı taksi alış fiyatları 1.950.000 TL, kırmızı taksi alış fiyatları 1.150.000 TL ve dolmuş taksi alış fiyatları ise 1.250.000 TL’dir.

Taksi plakası nasıl alınır, sorusunun cevabı çok basit. Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından alınan bir başvuru formuyla taksi plakası satın alma veya kiralama işlemleri başlamaktadır. Belirlenen plakalı aracın satın alınması adına çeşitli beyanlarda bulunulur. Motorlu araç tecilini açıklayan belge ve trafik belgesinin orijinaliyle birlikte adli sicil kaydı el altında bulundurulur.


Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap