Prozac İlaç Fiyatı 2024 • Güncel Fiyatlar

Prozac İlaç Fiyatı

20 / 100

Psikiyatrik rahatsızlıkların tedavi edilmesinde kullanılan Prozac, depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılmaktadır. Yan etkileri oldukça sınırlı olan bu ilaç 21 gün içinde olumlu etki sağlar. İlaç kullanılırken yapılan en önemli hataların başında birkaç gün kullandıktan sonra işe yaramıyor diye bırakılmasıdır. Başlangıçla birlikte 6 ay kullanılması önerilen ilacın kullanımıyla ilgili en doğru kararı psikiyatri uzmanı verebilecektir.

Bazen yaşanan olumsuz gelişmeler ve travmalar, kişinin serotonin dengesinin bozulmasına neden olur. Prozac serotonin dengesini düzenleyerek iyilik hali bozulmuş olan kişilerin yaşamlarını eskiye döndürür.

Prozac Ne İçin Kullanılır?

Prozac ile ilgili yapılan çalışmalarda etkinliği kanıtlanmıştır. Yetişkinlerin kullanabileceği bu ilacın herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişilerde bile yan etkileri yoktur.

Prozac hangi durumlarda kullanılır:

  • Depresyon
  • Anksiyete bozukluğu
  • Adet öncesi yaşanan duygu sendromu,
  • Takıntı sorunları,
  • Öfke problemleri,
  • Yeme bozuklukları,
  • Uyku problemleri,

İlacı kullanan kişilerin enerji seviyeleri yükseleceği gibi günlük rutinleri devam ettirebilme potansiyellerini kazanabilmelerini sağlayacaktır. İlacı kullanan kişi birinci aydan itibaren kendisini daha iyi hissetmeye başlayacaktır, ancak burada şunun dikkatini çekmek gerekiyor ki ilacın tek başına kullanılması nüks riskini artırıcı etkiye neden olabilir. Bunun için psikoterapiye başvurmakta fayda vardır.

İlginizi çekebilir: ADALAT CRONO İlaç Fiyatı

Prozac Nasıl Kullanılır?

İlacın rutin bir kullanım düzeni vardır. yani hergün aynı saatte kullanılması halinde maksimum etki ortaya çıkacaktır.  Kullanım herkesin kendi bünyesiyle alakalıdır bir durumdur. Bu nedenle psikiyatristin vermiş olduğu öneri doğrultusunda belirlenmiş zamanlarda alınması gerekir.

Prozac Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

İlacın ne kadar süre ile kullanılması gerektiğini belirleyen psikiyatrist olacaktır. Ancak pek çok kişi kendini iyi hissettiğinde ilacı bırakmayı düşünür. Bu yanlış bir durumdur. Çünkü ilacın ne zaman bırakılması gerektiğini doktor kendisi belirleyecektir. İlacın kısa süreliğine kullanılarak bırakılmış olması kişinin eski haline tekrar dönmesine neden olacaktır. Buradan yola çıkıldığında ilacın en az kullanım süresi 6 aydır. İlaç her ne kadar etkili olsa da yanlış zamanda bırakılması daha ağır yan etkilere neden olabilecektir. Yani beyindeki hormonlarda kalıcı bir etki oluşturulmak isteniyorsa en az 6 ay kullanılması gerekir.

Prozac İlaç Fiyatı

Prozac ilacının 2023 yılı için belirlenmiş fiyatı 52.93TL şeklindedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Prozac kişilerin kendi belirledikleri kurallar çerçevesinde bırakabilecekleri ilaç gruplardan biri değildir. Özellikle 3-4 ay kullanımı sonrasında bırakmayı arzulayan kişi sayısı çok yüksektir. Öncelikle bir anda bırakılmasının ciddi yan etkilere neden olabildiğine dikkat çekmek gerekir. Psikiyatri kontrolünde önce dozları azaltılarak kullanılan ilacın en az 6 ay boyunca kullanımı önerilmektedir.

Yeme bozuklukları tedavisinde çok sık kullanılan bir ilaç olması dolayısıyla kişilerin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi olabilme özelliği göstermektedir. Bu ilacın zayıflattığı ile ilgili herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Kişinin başlangıç kilosuna göre kilo verdirip aldırma gibi durumlar söz konusu olabilir. Ancak genel manada iştahı düzenleyen bir ilaç olduğuna dikkat çekmek gerekir.


Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap