Perfüzyon Teknikleri Maaşları ve Atamaları (2019) | Aktüel Fiyat

Perfüzyon Teknikleri Maaşları ve Atamaları

15 / 100

Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olan, yükseköğretim kurumlarından sorumlu olan YÖK yani Yükseköğretim Kurulu tarafından açılmasına izin verilen, pek çok üniversitenin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu birimlerinde yer alan Perfüzyon Teknikleri bölümü; 2011 yılından bu yana öğrenci almaktadır. Bu yazımızda özelde ve devlette Perfüzyon Teknikleri maaşları ve güncel Perfüzyon Teknikleri ataması durumlarından detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Perfüzyon Teknikleri bölümü ve mesleğinin kısaca tanımını yapacak olursak; Perfüzyonistler, özel veya devlet hastanelerinde bulunan Kalp ve Damar Cerrahisi biriminin açık kalp ameliyatlarında görev alan kişilerdir. Açık kalp ameliyatı sırasında hastaya yapılan by-pass, kalp kapakçığı değişimi vb. gibi vakalar esnasında hastanın yaşamını sağlıklı bir biçimde sürdürebilmesini sağlayan kalp – akciğer makinesini yani Perfüzyon cihazını kullanırlar.

2011 yılına kadar bu görevi üstlenen kişiler; ameliyathane teknikeri, anestezi teknikeri veya hemşireler olarak bilinmekteydi. 26 Nisan 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan meslek tanımlamasından sonra Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Perfüzyonist’ mesleğinin tanımı yapıldı. Ancak bir kişinin ‘Perfüzyonist’ unvanı alabilmesi için; en az 4 (dört) yıllık bir Perfüzyon bölümünden mezun olması veya ‘Perfüzyon’ dalında yüksek lisans yapması gerekmektedir.

Perfüzyon Teknikleri bölümü mezunu kişilerin devlette atama şansı yoktur!

Devlette Perfüzyon Teknikleri Maaşları (Mayıs 2024)

Perfüzyon Teknikleri bölümü mezunu bireylerin devlette yani herhangi bir kamu kurumunda hiçbir şekilde çalışma şansı yoktur. 2012-2014 yılları arasında sadece 1 (bir) kişi Perfüzyon Teknikleri kadrosuna atanmıştır ancak daha sonra Perfüzyon Derneği’nin açmış olduğu davalar sonucunda Sağlık Bakanlığı tarafından Perfüzyon Teknikleri bölümü mezunlarına herhangi bir çalışma lisansı verilmemektedir. Bir kişinin Perfüzyonist olabilmesi için en az 4 yıllık Perfüzyon bölümü mezunu olması veya Perfüzyon dalında yüksek lisans eğitimi görmüş olması gerekmektedir. Devlete atanan bir kişinin maaşı ise 2023 yılı itibari ile devlette Perfüzyon teknikleri maaşı 3500 – 4000 TL arasında seyretmektedir.

Özel Hastanelerde Perfüzyon Teknikleri Maaşları (Mayıs 2024)

Özel hastaneler de Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlar oldukları için bu hastanelerde de Perfüzyon Teknikleri bölümü mezunu kişilerin herhangi bir şekilde görev alması tamamen yasaktır. Öyledir ki bölüm mezunu olup özel hastanelerde çalışan kişiler büyük cezalara çarptırılmıştır. Ancak bazı özel hastanelerde sekreterlik görevi yapan bazı Perfüzyon Teknikleri mezunları bulunmaktadır. Özelde Perfüzyon Teknikleri maaşları 2000-2500 TL arasındadır.

Perfüzyon Teknikleri Devlette İş İmkanları

Yukarıdaki maaş maddelerinde belirtmiş olduğumuz gibi Perfüzyon Teknikleri sadece Perfüzyonist kadrosunda değil hastanenin hiçbir kadrosunda çalışamaz. Ancak Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile bölümlerini tamamlama şansları vardır. Bu sayede dört yıllık Perfüzyon bölümünden mezun olarak kolaylıkla atanabilmektedirler.

Perfüzyon Teknikleri Özelde İş İmkanları

Aynı şekilde, özel hastaneler de Sağlık Bakanlığı’na bağlıdır. Bu yüzden bu tip kurumlarda çalışma durumu kesinlikle bulunmamaktadır. Ancak bazı özel hastanelerde sekreterlik görevi yapan bazı Perfüzyon Teknikleri mezunları bulunmaktadır.

Perfüzyon Teknikleri Ataması Olacak Mı? (2024 Mayıs)

Yakın tarihte böyle bir ihtimal veya haber maalesef bulunmamaktadır. Ancak bu bölüm mezunu veya örgün bir biçimde eğitim gören öğrenciler bu durumu yargıya taşıyarak hak istemektedirler. Son yapılan veya yapılacak atama listelerinde Perfüzyon Teknikleri kadrosu açılmamıştır. Ve hiçbir şekilde açılmayacağı söylenmektedir.

ÖSYM kılavuzunda pek çok özel üniversitenin de öğrenci alımı yaptığı bu bölüm, tamamen insanları maddi ve manevi açıdan zedelemektedir.

TAVSİYE: Kesinlikle bu bölümü tercih etmeyiniz! Eğer bu mesleği yapmak isterseniz 4 yıllık ‘Perfüzyon’ bölümünü tercih ediniz!

Bölüm ve meslek hakkında sormak istediğiniz tüm sorularınızı yorum bölümü aracılığıyla bize iletebilirsiniz.


Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap