Palet Fiyatları Ne Kadar? 2024 Yılı Güncel • Güncel Fiyatlar

Palet Fiyatları Ne Kadar?

92 / 100

Palet fiyatları ne kadar? ve palet fiyatları ve palet hakkında tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar..

Palet Nedir? (Temmuz 2024)

Palet, lojistik alanlarda taşıma ve depolama konusunda oldukça işe yarar bir ürün olup taşınacak malzemelerin rahatlıkla yer değiştirmesi için kullanılmaktadır. Bu sayede insan gücünün taşıyamayacağı ağırlıkta olan eşyaların taşıma işlemi gerçekleşmiş olur.

Palet ekipmanları, yüklerin en kolay şekilde taşınması adına firmalara ve kişilere yardımcı olmaktadır. Böylelikle iş yükünün azalmasında büyük bir fayda sağlamaktadır. Paletler özel yapım olmadığı sürece standart ölçülere sahiptir. Paletlerin yerden yükseklikleri genellikle 10-15 cm arasındadır. Paletler, yatay ve dikey olmak üzere ızgaraların 10 cm aralıklar ile dizilmesiyle oluşur.

palet nedir

palet nedir

Palet, çeşitli çoklu veya ağır ürünlerin taşınması sırasında altına konulur. Forklift denilen araçlar paletlerin altından geçerek eşyaların rahat bir şekilde taşınmasına yardımcı olur. Bilinmesi gereken bir nokta var ki, paletler yüklerin taşınmasında yüzde yüz etkili değildir. Paletler, yük taşınmasında sadece bir aracıdır.

Palet Çeşitleri Nelerdir? (Temmuz 2024)

Euro palet, tahta palet, ahşap palet ve plastik palet olmak iki girişli ve dört girişli palet çeşitleri bulunmaktadır. Her çeşide uygun olacak çivileme sistemi sayesinde ızgaralar birbirine sabitlenir ve geniş bir palet elde edilir. Öyle ki, ahşap paletler en sağlam olanıdır ve bu nedenle yapımında nervürlü olan özel çiziler kullanılır.

palet çeşitleri

palet çeşitleri

Ahşap paletlerden sonra en sık plastik paletler kullanılır. Elbette ki ahşap paletler, kullanımı ve onarımı daha sağlıklı olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca tüm bu palet çeşitlerinin fiyatlandırma özellikleri de farklılık göstermektedir.

Palet Fiyatları Ne Kadar? (Temmuz 2024)

Palet fiyatları, çeşitlerine ve kullanılan malzemeye göre farklılık göstermektedir. Genellikle ağaç olmak üzere çelik ve plastikten yapılan paletler bulunmaktadır. Çeşitler üzerindeki imalat ve yapım aşamaları tek tek fiyatlama eklemektedir. Her sene olduğu gibi 2023 senesi içerisinde de fiyatlarda artışlar görülebilmektedir.

Euro Palet Fiyatları (Temmuz 2024)

Euro Palet bir tür palet çeşididir. Avrupa Birliği tarafınca belirlenmiş olan standartlar dâhilinde hazırlanmaktadır. Bu palet çeşidi, ihracat veya ithalat esnasında ürünlerin teslimatı esnasında karşı taraf ile değil tokuş yapılarak kullanılır. EUR/EPAL-palet, tahta ızgaralardan yapılmaktadır ve tam olarak 78 özel çivi ile birbirine sabitlenmektedir.

euro palet fiyatları

euro palet fiyatları

80×120 cm, 100×120 cm, 120×100 cm ve 60×80 cm olmak üzere boyutlandırma özellikleri bulunmaktadır. Daha çok 80×120 cm boyutlarında kullanılan paletlerin tahta kalınlığı ise 22 mm olarak belirlenmiştir. Euro palet ağırlığı 35 kg olarak belirlenmiştir. Böylelikle 1500 kg ağırlığa kadar yük taşıyabilir hale getirilmiştir.

Euro paletler genellikle 80×120 cm ölçülerinde bulunduklarından ve ölçü üzerinden taşınabilecek ağırlıklara göre fiyatlandırmalar yapılmaktadır. Euro palet fiyatları ahşap ve plastik olmak üzere 150 TL’den 1000 TL’ye kadar bir fiyat aralığı taşımaktadır.

Tahta Palet Fiyatları (Temmuz 2024)

Tahta paletler maliyet açısından diğer paletlere göre uygun olup, en çok tercih edilen palet çeşididir. Kısa süreli ve basit işlerde tahta palet kullanılmaktadır. FDA onaylı olması zorunluluğu olan tahta palet fiyatları dekoratif ahşap palet ve taşımacılık tahta palet olarak değişiklik göstermektedir. 80 ve 150 TL arasında bir fiyat listesi ile karşılaşmak mümkündür.

tahta palet fiyatları

tahta palet fiyatları

Ahşap Palet Fiyatları (Temmuz 2024)

Ahşap palet daha çok dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Tahtadan yapılmasına rağmen maliyet açısından biraz daha yüksek olabilmektedir. Zımpara yapılmış şekilde hazır olarak satılan bu ahşap palet modelleri, istenilen boyutlara göre fiyatlandırmalar göstermektedir.

Dekoratif amaçlı paletlerin kullanım alanları da maliyeti değiştirmektedir. Köşeli, düz, sık aralıklı, geniş ve büyük gibi ölçülerde ahşap paletler bulunmaktadır. Ahşap palet fiyatları, 300 TL ve 1500 TL arasında değişmektedir. Tercihe bağlı olarak fiyat konusunda daha yüksek meblağlar ile karşılaşmak muhtemeldir.

Plastik Palet Fiyatları (Temmuz 2024)

plastik palet fiyatları

plastik palet fiyatları

Plastik palet kasa olarak da kullanılabilmektedir. Plastik palet fiyatları, taşıma yükleri kapasitesi açısından değişiklik gösterir. Genellikle çoklu olarak satılan plastik paletlerin tane fiyatı 150 TL’den başlamaktadır. Kalite ve boyuta göre yine fiyatlarda değişiklik olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Lojistik alanlarda taşıma ve depolama konusunda oldukça işe yarar bir ürün olan palet, taşınacak malzemelerin rahatlıkla yer değiştirmesi için kullanılmaktadır. Bu sayede insan gücünün taşıyamayacağı ağırlıkta olan eşyaların taşıma işlemi gerçekleşmiş olur.

Euro palet, tahta palet, ahşap palet ve plastik palet olmak iki girişli ve dört girişli palet çeşitleri bulunmaktadır. Her çeşide uygun olacak çivileme sistemi sayesinde ızgaralar birbirine sabitlenir ve geniş bir palet elde edilir. Öyle ki, ahşap paletler en sağlam olanıdır ve bu nedenle yapımında nervürlü olan özel çiziler kullanılır.

Maliyet açısından diğer paletlere göre uygun olan tahta paletler, en çok tercih edilen palet çeşididir. Kısa süreli ve basit işlerde tahta palet kullanılmaktadır. FDA onaylı olması zorunluluğu olan tahta palet fiyatları dekoratif ahşap palet ve taşımacılık tahta palet olarak değişiklik göstermektedir. 80 ve 150 TL arasında bir fiyat listesi ile karşılaşmak mümkündür.


Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap