Keçi Sütü Fiyatları 2020 2023 • Güncel Fiyatlar

Keçi Sütü Fiyatları 2020

Keçi Sütü Fiyatları Rekora Gidiyor

Keçi sütü fiyatları birkaç şehirde açıklandı ve ortak görüş alındığında fiyatların yüksek olduğu netleşti. Ocak ayı itibari ile Tarım Kredi Kooperatifi süt alımına başladı. Tarım Kredi Kooperatifi keçi sütü yetiştiricilerine 3,45 TL düzeyinde ödeme sağlamaktadır. Keçi sütü fiyatı, koyun süründen sonra ikinci yüksek fiyat olma özelliğiyle gündemde yerini alıyor.

Tarım Kredi Kooperatifi yağ ve protein için Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının çalışma yürüttüğü değerleri inceleyerek fiyat belirlemesinde bulundu. Söz konusu fiyat belirlemesinde süt alımı yapılan yetiştiriciler için yağ değeri hesaplanarak prim ödeme imkanı sunulacaktır. Sunulacak olan primler belirlenmeden önce oldukça geniş çaplı incelemelerde bulunularak kararlar neticeye bağlanmıştır.

Konseyin Tavsiyesi Fiyatlarda Etkili Oldu

Keçi sütü fiyatları Ulusal Süt Konseyi’nin tavsiyesi üzerine belirlendi. Ulusal Süt Konseyi’nin tavsiyelerine önem gösteren Tarım Kredi Kooperatifi en doğru rakamlarla netice elde etti. Kooperatif tarafından gerçekleştirilen hamle ile keçi sütü alımı yapmakta olan pek çok tüzel ve özel kurumda yetiştiricilerin fiyatta esneklik sağlaması beklenmektedir.

Keçi sütü fiyatları için yağ oranı baz alındığı için primler kısa sürede ödenerek hızlandırma çalışmaları başlamıştır. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifi yaptığı sözleşme doğrultusunda bir yıl süresinde yetiştiricilerden keçi sütünün tamamını alma garantisi de vermektedir. Ulusal Süt Konseyince gerçekleştirilen bütün zamlar sözleşme yenilemeksizin fiyatlara yansıtılacaktır. Yağ oranı baz alınarak gerçekleştirilen sözleşme prim ödemesi sayesinde garanti altına alınmış oluyor. Üreticilerin mağdur edilmemesi adına bütün çalışmalar incelenerek düzenleniyor. Hem satıcının hem de alıcının avantajı düşünülerek hareket ediliyor. Keçi sütü ülke genelinde talebi çok olan bir üründür, bu nedenle çalışmalar iki taraf için de büyük önem arz ediyor.

Raflarda Yer Alan Keçi Sütü Fiyatları

Market raflarında yer alan ya da sanal marketlerin satışını sunduğu keçi sütünde fiyatlar sabit denilebilir. Küçük miktar değişiklikleri göz ardı edildiğinde ülke genelinde ki fiyatlar aynı düzeyde belirlenmiştir. Belirlenen fiyatlara bakılacak olursa 1 Lt keçi sütü 20 TL civarında seyretmektedir. Besin değeri son derece yüksek olan keçi sütüne talep de fazladır. Diğer süt çeşitlerine nazaran fiyat olarak fark yaratan keçi sütünde herhangi bir düşüş gözlemlenmemektedir. Yüksek seyirde olan fiyatlara bakılacak olursa ileriki zamanlarda da herhangi bir düşüş söz konusu değildir. Çoklu keçi sütü alımlarında fiyatlar minimum düzeyde düşse de ortaya büyük farklar çıkmamaktadır. Keçi sütü fiyatları takip edilerek güncellenmektedir.

2020 Keçi Sütü Fiyatları Makalemizde Sık Sık güncellenecektir. Sizde süt satıcılarına ulaşmak istiyorsanız hemen alttan yorum yap seçeneğinden geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.


Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap