Jack Russell Terrier Fiyatları 2023 • Güncel Fiyatlar

Jack Russell Terrier Fiyatları

89 / 100

Zeki ve kolay eğitilen Jack Russell Terrier, terrier ırkı köpekler ailesinin sevimli bir üyesidir. 18. yüzyılda İngiltere’de av köpeği olarak yetiştirilmek amaçlı ortaya çıkan bu köpekler,  özellikle 19. yüzyılda tüm dünyada tanınmaya başlamıştır.
Jack Russell türü köpekler, kısa sürede sahipleriyle ve bulundukları ortamla derin bağ kuran sadık hayvanlardır. Yazının devamında terrier fiyatları, bakımları, özellikleri ve eğitimleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Jack Russell Terrier Fiyatları (Haziran 2023)

jack russell terrier fiyatları

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci özellikle evde beslenebilecek küçük ve orta köpek ırklarına talep arttırmıştır. Jack Russell Terrier fiyatları pandemi öncesi yaklaşık 1.200 – 2.300 TL aralığındayken şu anda ise fiyatları 1.500 TL- 5.000 TL civarında değişmektedir.

Ayrıca internet üzerindeki ilanları takip ederek ücretsiz şekilde bir Jack Russell Terrier sahiplenmeniz de mümkündür.

Jack Russell Terrier Genel Özellikleri

 1. 23 -36 santimetre yüksekliğinde, yaklaşık 6-8 kilogram ağırlığında küçük köpeklerdir.
 2. İlk olarak avcılıkta kullanılmak üzere yetiştirilen bu ırkın avcılık içgüdüleri oldukça gelişmiştir.
 3. Ömürleri yaklaşık 13- 15 yıldır.
 4. Koyu kahverengi renkte ve badem şeklinde gözleriyle oldukça karakteristik bir bakışa sahiptir.
 5. Koku alma ve görme yetileri gelişmiştir, gözlem yapmayı severler.
 6. Kısa ve seyrek, beyaz üzerine kahverengi, kızıl ya da siyah tüylere sahiptir.
 7. Derisi ince olmasına karşın kürkü suya dayanıklıdır.
 8. İnce kuyrukları bedenlerine oranla daha uzundur. Kısa ve sık tüylü kuyrukları genellikle kafalarından farklı renktedir.
 9. Uzun bacakları sayesinde hızlı koşabilirler.
 10. Çok hareketlidirler, egzersiz ihtiyaçları fazladır. Sık sık koşarak enerjilerini atmak isterler. Hantal bir köpek cinsi değildir, atletik ve kaslıdır.
 11. Zekâları sayesinde oldukça kolay eğitilebilirler.
 12. Sahipleriyle derin bir bağ kurarlar.
 13. Yaşadıkları mekânı sahiplenerek kolay uyum sağlarlar.
 14. Meraklı ve çok dikkatli köpeklerdir. Aynı zamanda oldukça inatçıdırlar.
 15. Küçük ırk köpeklerinin genelinde olduğu gibi gürültücü hayvanlardır. Evde fazla havlayabilirler.
 16. Sağırlığa ve göz hastalıklarına yatkındırlar.

Jack Russell Terrier Evde Yalnız Kalabilir mi?

Jack Russell Terrierler, bilinen en zeki köpek türlerinden biri olduğu için eğitimi oldukça kolaydır. Söylenen hemen her şeyi anlayan bu köpeklerin öğrenme hızları da oldukça fazladır. Bu yeteneklerini çoğunlukla oyunlar için kullanmayı seçerler. İnatçı olmaları sebebiyle bazen eğitimlere karşı gelebilirler ancak sahiplerine bağlılıklarıyla bu durumun üstesinden gelmeniz kolaydır. Çünkü terrier cinsi köpekler sahibini memnun etmeyi severler ve her zaman elinden geleni yaparlar. Oyunlar ve eğitim esnasında sevgiyle ve ödülle yaklaştığınızda istediğiniz çoğu şeyi öğretebilirsiniz.

Jack Russell Terrier Bakımı Nasıl Yapılmalı?

 1. Jack Russell Terrier, kısa tüylere sahip olduğundan çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz. Haftada birkaç kez jiletli köpek tarağı ile taranarak ölü tüylerden arındırmak tüy bakımı için yeterlidir.
 2. Jack Russell hareketli bir köpek olduğundan oyun sırasında kendisine ve etrafındakilere zarar verebilir. Bu sebeple tırnaklarının uzamamasına dikkat edilmeli, tırnaklarını düzenli olarak veteriner hekime kestirmek gerekir.
 3. Jack Russell Terrier cinsi, hareketli ve enerjik yaşam tarzı ile tanınmaktadır. Günün büyük bölümünü koşarak ve oynayarak geçirmek isterler. Sağlığı açısından her gün, günde 2 kere dışarı çıkararak egzersiz ihtiyacını karşılamanız gerekir. Uzun saatler koşup oynayabilecekleri alanlara ihtiyaç duyduklarından apartman dairelerinde bakımı oldukça zordur, bahçeli evlerde ya da geniş alanlarda daha rahat bakılabilirler.
 4. Terrier cinsi köpeklerin beslenmesine dikkat edilmelidir. Tek tip beslenme sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabileceğinden sadece konserve mama ile beslenmemelidir. Haftada 2-3 kez beslenme programına çeşitli sebzeler eklenebilir. Yavru Terrier’ in ara ara haşlanmış yumurta tüketmesi tavsiye edilmektedir.
 5. Sahibi dışındaki yabancılara pek dost canlısı davranmayan Terrierler, bazen insanlara ve diğer canlılara karşı saldırgan tavırlar gösterebilirler. Bu yüzden gezileriniz sırasında diğer köpek ve canlılardan uzak durmasını sağlamalısınız. Ayrıca çok hızlı koşabildikleri için tasmasız gezdirmemelisiniz.

Jack Russell Terrier Sağlık Durumu

Jack Russell Terrier, diz kapaklarında çıkık, sağırlık, ataksi, glokom gibi çeşitli hastalıklara yatkınlık göstermektedir. Doğuştan tek taraflı veya çift taraflı sağır olabilmektedirler. Bu ırkın büyük bir kısmı ilerleyen dönemlerde sağırlık ile mücadele etmektedir.

Bunun dışında gözlerinde de katarakt ve glokom gibi göz hastalıkları görülebilmektedir. Sıklıkla göz hastalıkları yaşayan Jack Russell Terrier köpeklerinin gözleri sık sık temizlenmelidir.

Bu hastalıklara yatkın olsa da düzenli olarak veteriner kontrolüne götürerek olası hastalıkların önüne geçilebileceği unutulmamalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ömürleri yaklaşık 13- 15 yıldır. Koyu kahverengi renkte ve badem şeklinde gözleriyle oldukça karakteristik bir bakışa sahiptir. Koku alma ve görme yetileri gelişmiştir, gözlem yapmayı severler. Kısa ve seyrek, beyaz üzerine kahverengi, kızıl ya da siyah tüylere sahiptir. Derisi ince olmasına karşın kürkü suya dayanıklıdır.

Jack Russell Terrierler, bilinen en zeki köpek türlerinden biri olduğu için eğitimi oldukça kolaydır. Söylenen hemen her şeyi anlayan bu köpeklerin öğrenme hızları da oldukça fazladır. Bu yeteneklerini çoğunlukla oyunlar için kullanmayı seçerler. İnatçı olmaları sebebiyle bazen eğitimlere karşı gelebilirler ancak sahiplerine bağlılıklarıyla bu durumun üstesinden gelmeniz kolaydır. Çünkü terrier cinsi köpekler sahibini memnun etmeyi severler ve her zaman elinden geleni yaparlar.


Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap