Forklift Ehliyeti Fiyatları Ne Kadar? Forklift Ehliyeti Hangi Sınıf? 2023

Forklift Ehliyeti Fiyatları Ne Kadar? Forklift Ehliyeti Hangi Sınıf?

73 / 100

Fabrika ve depolama alanlarının vazgeçilmez araçlarından olan forklift ağır yükleri kaldırmada, yükleme işlerinden ve istiflemek içen en çok kullanılan iş makinelerin başında gelir. Fakat iş kazalarının en çok yaşandığı araçtır.  Forklift kullanan kişi forklift operatörü olarak bilinmektedir. Birçok ülkede saygınlık gören bir meslek türüdür. Ülkemizde bu mesleği yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği forklift ehliyet fiyatları ne kadar? Sorusudur.

forklift ehliyeti fiyatı

forklift ehliyeti fiyatı

Bunun yanı sıra merak edilen diğer konular, hangi belgenin alınması gerekir? Eğitim almak gerekiyor mu? Forklift ehliyeti nasıl alınır? Soruları bu mesleği yapmak isteyenlerin akıllarına gelecek belli başlı sorulardır. Tüm aklılarda yer edinen soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. En çok merak konusu olan forklift ehliyeti fiyatları ile ön plana çıkana kalemler üzerinde duralım. Fiyatları oluşturan kalemleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Kurs ücreti
  • Ehliyet ile ilgili evraklar ve sağlık raporu
  • Sınav ücreti
  • Kart ücreti
  • Vakıf payı

Forklift ehliyetine sahip olmak için ödenmesi gereken tutarı belirleyen beş kalemden oluşmaktadır. Forklift operatörü olmak için bu kalemlerden oluşan masrafları göz önünde bulundurmaları gerekir. Fiyatlar bulunan illere göre biraz değişebilir. 2021 yılında belirlenen fiyatlar İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi metropol şehirlerde birbirleri ile aynı tutardadır. Fakat küçük şehirlerde kurs ücretlerinin biraz yüksek tutarda olması pazarlık yapılmasına neden olmaktadır. Pazarlık yeteneği bulunan kişiler güncel tutarların altında kurs alabilirler.

Forklift ehliyeti veren kurslar Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olması en çok dikkat edilecek konudur. Eğitimleri aksatmadan bitirilen kursun sonunda sınava girmeyen adaylara belge verilmez. Dolayısı ile devam mecburiyetinin yanında sınava girme şartının da yerine getirilmesi gerekir. İş bulma konusunda MEB onaylı belgenin alınması önemli bir konudur.

Forklift Ehliyeti Ne Kadar Sürede Alınır?

forklift ehliyeti hangi sınıf

forklift ehliyeti hangi sınıf

İstifleme ve boşaltma işlerinin olmazsa olmazı olan forkliftler iş makineleri arasında firmalar tarafından en çok tercih edilen iş makineleridir.  Sınıflandırmada kullanılan yakıt ve ağırlıkları operatörlük belgesi için kriterdir. Forklift operatörlük belgesi alınmadan bu araçların kullanılması yasaktır. Bu araçları kullanacak olanların bu belgeye sahip olması gerekir.

Bu mesleği seçecek olan kişilerin akıllarında ise bu belgeyi almak için ne kadar süreli eğitim alınması gerekir? Bu belgeye sahip olmak isteyenler 2 ay süren bir eğitimin sonucunda sınavda başarı sağlamaları halinde sahip olabilirler. Gerek bu görevi yapacak kişiler olsun gerekse işverenler belgesiz araç kullanmak ve kullandırmak suçundan cezai yaptırımlara maruz kalabilirler.

Forklift Ehliyeti Hangi Sınıf?

Forklift kullanmak isteyen kişilerin sahip olacağı forklift ehliyetinin sürücü belgesi sınıfı, tüm iş makinelerinde olduğu gibi G sınıfı grubuna girer.  G grubuna dâhil olan sürücü belgesi iş makinelerinin ehliyet sınıfını ifade eder. G sınıfı ehliyetine sahip olan operatör sürücü belgesinin arka bölümünde ehliyet kodu bulunur. Ön yüzde diğer sınıflarda olduğu gibi G sınıfı yazmaktadır. Arka yüzünde ise forklift ehliyet kodunu ifade eden 105.06 kodu mevcuttur.

Forklift ehliyetine sahip olanlar sadece forklift araçlarını kullanabilir. G sınıfı iş makinelerini kullanmak amacı ile alınmaktadır. Fakat her iş makinesini kullanmak için farklı yetkinlere sahip olmak gerekir. forklift ehliyeti alan kişiler diğer iş makinelerini de kullanmak isterseler o iş makinelerinin kullanımı için gerekli olun ehliyetlere sahip olmaları gerekir.

Forklift Ehliyeti Fiyatları Güncel

Forklift ehliyeti alınması için ödenecek tutarları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kart ücreti 200 TL
  • Forklift kursu ücreti 750 TL
  • Ehliyet harç ücreti 1.254 TL

Forklift ehliyeti fiyatları toplam tutarın büyük bir kısmını kapsamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Forklift kullanmak isteyen kişilerin sahip olacağı forklift ehliyetinin sürücü belgesi sınıfı, tüm iş makinelerinde olduğu gibi G sınıfı grubuna girer.  G grubuna dâhil olan sürücü belgesi iş makinelerinin ehliyet sınıfını ifade eder.

Bu mesleği seçecek olan kişilerin akıllarında ise bu belgeyi almak için ne kadar süreli eğitim alınması gerekir? Bu belgeye sahip olmak isteyenler 2 ay süren bir eğitimin sonucunda sınavda başarı sağlamaları halinde sahip olabilirler.

**Alkol içmek sağlığınız için zararlıdır.

**Burada ki bilgiler yalnızca bilgi vermek amaçlıdır. Doğruluk payını uzmanlara sorunuz.

enguncelfiyatlar.com olarak sizlere en güncel fiyatları sunmaya çalışmaktayız.

Yorum bırakırsanız seviniriz.

Yeşilay : Bağımlılıklarla mücadele konusunda farkındalık yaratmak için birçok faaliyet gerçekleştiren Yeşilay, alkol bağımlılığının zararlarına dikkat çekmek amacıyla “İpler Senin Elinde, Alkole Hayır De” kamu spotuyla bir iletişim kampanyası hazırladı. Kampanya kapsamında sinematografik bir yaklaşımla çekilen ilk kamu spotu ocak ayı içerisinde gösterime girdi. TV ve radyo spotunun yanı sıra, birçok farklı iletişim kanalı da kullanılarak alkol bağımlılığı konusunda toplumsal duyarlılığın artırılması hedefleniyor. Yönetmenliğini Kadircan Kulbay’ın yaptığı kamu spotunun hikâye akışı Kanada “Société de l’assurance automobile du Québec” kurumunun çalışmasından uyarlandı.


Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap