Avodart 0.5 mg Fiyatı 2024 • Güncel Fiyatlar

Avodart 0.5 mg Fiyatı

10 / 100

Avodart prostat büyümesi olan erkeklerde kullanılır. İyi huylu prostat büyümesi, üretrayı çevreleyen ve idrar torbasının alt tarafında yer alan prostat bezinin kansere bağlı olmayan büyümesidir. Selim prostat büyümesi olan erkeklerde prostat bezi içinden geçen idrar kanalını sıkıştıracak kadar büyür. İdrar kanalı sıkıştığında daralır, idrarın normal geçişi zorlaşır ve aşağıdaki belirtilerin bazıları ya da hepsi fark edilebilir.

  • İdrar yapmaya başlamada zorluk
  • Engellenen, zayıf idrar akıntısı
  • Özellikle geceleri daha sık idrara çıkma
  • Sıkışma, sızma veya damlama
  • İdrar torbasının (mesane), tamamen boşaltılamadığı hissi

Hastalık ilerledikçe, tedavi edilmeyen BPH, idrar akışının tamamen bloke olması (idrarını yapamama nedeniyle akut idrar tutulması) riskini ve/veya ameliyata duyulan ihtiyacı artırır.

Prostat büyümesine kanda bulunan dihidrotestosteron  adı verilen hormon neden olur. Avodart 0.5 mg alfa bloker denilen bir diğer ilaç türü ile kombine olarak kullanıldığında vücuttaki DHT üretimini azaltarak büyümüş olan prostatın küçülmesine ve belirtilerin hafiflemesine yol açar. Ancak prostatınızda uzun bir süredir büyüme varsa boyutlarını küçültmek ve belirtilerini düzeltmek zaman alabilir.

Avodart Nasıl Kullanılır?

Genel doz günde 1 kez aç veya tok karnına ağızdan alınan 1 Avodart kapsüldür (0.5 mg). Kapsüller bütün olarak yutulmalı ve çiğnenmemeli ve açılmamalıdır.

Faydasını hemen görmeseniz bile Avodart yumuşak kapsülleri doktorunuzun almanızı söylediği süre kadar almaya devam etmeniz önemlidir. Bazı erkeklerde belirtiler erken iyileşirken bazılarının Avodart’ın kendilerine faydalı olup olmadığını anlamaları için 3-6 ay kadar kullanmaya devam etmeleri gerekmektedir. Belirtileri düzelse bile ilacınızı almaya devam etmelisiniz.

Avodart İlaç Fiyatı Ne Kadar? 2024

Avodart İlacının fiyatı 2024 yılı itibariyle 76.31 TL şeklinde belirlenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

AVODART 5 alfa-redüktaz enzim inhibitörleri adı verilen ilaç grubuna aittir ve iyi huylu prostat büyümesi olan erkeklerde kullanılır.

(Finasterid, dutasterid) Üroloji uzman hekimince veya bu uzman hekimin düzenlediği 6 ay süreli uzman hekim raporuna dayanılarak tüm hekimlerce reçete edilebilir.

Alfa-blokerler, prostatın düz kaslarını gevşeterek belirtileri ve idrar akışını iyileştiren bir grup ilaçtır. BPH'si olan erkeklere en sık önerilen ilaç grubudur. Alfuzosin, Doxazosin, Tamsulosin, Terazosin, Silodosin bu gruptaki ilaçlardandır. İlaçlar tam etkilerini genellikle birkaç haftada gösteri


Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap