İstanbul Hali Bamya Fiyatları 2020 2024 • Güncel Fiyatlar

İstanbul Hali Bamya Fiyatları 2020

İstanbul Hali Bamya Fiyatları 2020

Yıllardır mutfakların vazgeçilmez lezzeti olan bamya, 2020 yılında da fiyatıyla şaşırtmıyor. Genel olarak yüksek fiyatlarla tüketiciye sunulan bamyanın fiyat durumu bu yıl da pek değişmedi. İstanbul’da ise bamya fiyatları diğer illere göre daha yüksek. İstanbul hali bamya fiyatları 2020 kapsamında haldeki fiyatlar farklı, pazar ve marketlerdeki fiyatlar farklı oluyor.

Lezzetli olmasıyla birlikte sağlık için faydalı olan bamya kurutulduktan sonra daha yüksek fiyatlarla tüketiciye sunuluyor. Nisan ayında ekilen bamyalar haziran ayının ortalarına doğru toplanmaya başlıyor. Bazı bölgelerde bu ekim ve hasat zamanı küçük değişiklikler gösterebiliyor. Çiçek bamyası olarak adlandırılan bamya hem yaş olarak hem de kuru olarak değerlendiriliyor. Yaş bamya taze olarak tüketilirken kurutulan bamya saklanarak yıl içinde kullanılabiliyor.

Kurutulmuş Bamyanın Yüksek Fiyatı

İstanbul hali bamya fiyatları 2020 listesinde yaş bamyanın kilo fiyatı 20 TL civarında değişirken kurutulmuş bamyanın kilo fiyatı 100 TL üzerinde. Kuru bamya satıcıları bamya hasadı yapıldıktan sonra taze bamyaları alarak kurutuyor ve bu şekilde tüketiciye sunuyor. İstanbul’da tezgahlarda yer alan bamyanın fiyatı bölgeden bölgeye değişiyor. Bazı yerlerde 10 TL’ye kadar düşen yaş bamyanın fiyatı bazı yerlerde 25 TL kadar olabiliyor.

Kuru bamyada ise fiyat farkı daha fazla. Kuru bamyanın en düşük fiyatı 100 TL olurken bu fiyat 200 TL civarına kadar yükselebiliyor. Bamyanın kilo fiyatının bu kadar yüksek olması aslında tüketiciyi şaşırtmıyor. Yıllık bamya üretimi ve bamyanın üretildiği koşullar göz önünde bulundurulduğu zaman İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde bamya fiyatı yüksek. Önümüzdeki günlerde yine bamya fiyatlarında artış olması bekleniyor. İstanbul’da pazarlarda, manavlarda ve marketlerde tüketiciye sunulan bamyanın bu kadar yüksek fiyatlı olması tüketiciyi zor durumda bırakıyor.

Bamya Fiyatlarında Artış

İstanbul hali bamya fiyatları 2020 yılında tüketiciyi şaşırtmıyor. Son üç yılda bamyanın fiyat aralığı değerlendirildiği zaman fiyatlarda beklenilenden daha yüksek bir artışın olmadığını söyleyebiliriz. 2018 yılında kilosu 10 TL kadar olan yaş bamyanın fiyatı 2019 yılında artarak 20 TL civarına yaklaştı. 2020 yılında ise bamya fiyatını korumaya devam ediyor. Henüz yüksek bir fiyat beklentisi oluşmayan bamya için bu yıl da 20 TL civarında fiyat bekleniyor.

İstanbul halkı 10 TL ile 20 TL arasında 1 kilo bamya alabiliyor. Kurutulmuş bamya fiyatı ise genel olarak 170 TL civarında tüketiciye sunuluyor. Eğer yıl içerisinde herhangi bir sorun yaşanmazsa gelecek yıl bamya fiyatları piyasadaki yerini koruyacak gibi.


Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap