Pamuk Fiyatları 2020 2024 • Güncel Fiyatlar

Pamuk Fiyatları 2020

2020 Yılı Pamuk Fiyatları

Pamuk, kumaş olarak M. Ö. 5000’li yıllardan beri kullanılmaktadır. Pamuğun kumaş dışında farklı kullanım alanları da bulunmaktadır. Hem ülkemizde hem de dünyada pamuğun sanayi, ticaret, tarım sektörlerinin çok önemli endüstriyel ürünü olduğunu bilmekte fayda var.

Pamuğun ana üretim memleketi Hindistan’dır. Pamuğun lider üretici ülkesi de tartışmasız şekilde Çin’dir. Çin lider üreticilik vasfını ABD ile paylaşmaktadır. İki ülkenin lider olduğu pamuk üretimine sentetik ve polyester büyük bir rekabet ortamı oluşmasını sağlamaktadır. Sentetik ve polyester taleplerinde ki artış pamuk fiyatlarını da doğrudan etki altına almaktadır. Pamuk fiyatları 2020 yılı da dâhil olma üzere sadece rekabet nedeniyle değil farklı unsurlardan da etkilenerek fiyat değişikliğine gitmektedir.

Pamuk Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar

Pamuk fiyatları 2020 yılında da tıpkı diğer yıllarda olduğu gibi öncelikle rekabet ortamından etkilenmiştir. Fiyatı etkileyen bir diğer unsur da iklim koşullarıdır. Bu unsur sadece pamuğu değil bütün tarım ürünlerini doğrudan etkisi altına almaktadır. Hükümetin uygulama türleri de pamuk fiyatlarını etkiler. Aynı zamanda arz ve talep dengesinin oluşumu fiyatlarda belirleyicidir. Pamuğun endüstriyel ürün kategorisinde yer almasından dolayı küresel ticarette büyük bir ağa sahip olması gözden kaçırılmamalıdır.

Finans uzmanlarının yorumuna ve incelemesine dayalı olarak pamuk fiyatları dolar açısından değerlendirilecek olursa 11 yıl boyunca en alçak seviyelerdedir. Şuan itibari ile güncel pamuk fiyatı satışı 55.21 iken, güncel pamuk alımı 55.50 TL’dir.

Pamuk Fiyatları Yükselişe Geçecek

Pamuk fiyatları 2020 süresince düşük kalmayacak, yükselişe geçecek. Dünya genelinde ortaya çıkan ve büyük kayıplara neden olan virüs salgını pamuk üreticiliğini de vurdu. İnsanların virüs nedeniyle talepleri azaldı, bu sebeple pamuğun fiyatı da düşüşe geçti. Uzmanlar tüm bu düşüşlere rağmen pamuk fiyatlarının 2020 yılı içerisinde yükselişe geçeceğinde hemfikir. 55 sent üzerinden işlemlere tabii olan pamuk yaklaşık olarak 64 sente kadar çıkacak. Fiyatın çıkışı hızlı olacak lakin çıkan fiyat aynı hızla düşerse pamukta dibi gören bir yıl geçirilebilir. Pamuk üreticilerinin şu anda bile zorlandıklarını dile getirmesi oldukça haklı serzeniştir.

Virüs doların yükselmesine de olanak sağladı. Doların yükselmesi pamuk yetiştiriciliği yapanların giderlerinde fiyat olarak yükselme oluşturdu. Çiftçinin üretimde başarılı olması ve durağan süreç yaşamaması adına Türkiye tohum desteği sağlamaktadır. Söz konusu desteklerin ortadan kalkması halinde pamuğa ciddi bir darbe vurulmuş olacaktır. Güncel pamuk fiyatları an ve an takip edilerek sunulmaktadır.


Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap